Съгласно приетите промени лицата, напуснали страната преди 31 декември 2011 г. и неподали предварително заявление, могат да го подадат в срок до 31 декември 2012 г. Към заявлението се прилага декларация по образец, изготвена от Националната агенция за приходите, за датата на напускане на страната.
Молбата-декларация може да се подаде лично или чрез упълномощено лице. Декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор / препоръчано, с обратна разписка/ или по електронен път чрез използване на универсален електронен подпис на подателя.Допълнителна информация може да се получи от Информационния център на НАП чрез електронната поща на адрес infocenter@nra.bg или на тел. 0700 18 700.
Ако от години живеете и работите в чужбина, въпреки че там сте
здравноосигурени, като български гражданин /дори и с двойно гражданство/, вие
сте напрупали дълг към българската НЗОК. След приемането на България в ЕС през
2007 г. с цел избягване на двойното осигуряване това задължение отпада, но само
ако сте подали съответната молба- декларация в съответната териториална
дирекция на НАП по местоживеене. Ако ли
не, то до ден днешен дължите вноски за здравно осигуряване, натрупани през
годините.
Промените в ЗЗО разрешават този проблем. На пръв поглед изглежда, че има достатъчно информация на тази тема, но се появяват много въпроси как става това на практика. И както обикновено, българите в чужбина могат да получат повече информация споделяйки помежду си , отколкото свързвайки се с администрацията в България.
Аз лично бях информирана за тези промени от моите близки в България и успях да се справя с изключителното съдействие от тяхна страна. През последните седмици все повече познати се допитват до мен за някои практически подробности около подаването на декларациите, така че реших да споделя моят опит и на страниците на блога с желанието да съм полезна на повече хора в подобна ситуация.
Откъде да започна?
Въпреки привидно улеснената процедура няма да се справите лесно без съдействието на ваш роднина или близък в България. Основният ми съвет е да си осигурите такъв. Той ще е доброволният ви посредник с администрацията там. Първата му задача е да се разходи до съответното на вашето местоживеене поделение на НАП и да се поинтересува за точният му адрес /улица, град, пощенски код/. Ако успее да получи и допълнителна информация или указания, още по-добре.
Как да проверя здравния си статус?
Здравния си статус можете да проверите на страницата на НАП, въвеждайки ЕГН и кода за сигурност, който се появява след като натиснете „продължи”.
Откъде да изтегля образците на заявлението и декларацията?
Изтегляте и принтирате образците на заявлението и декларацията от страницата на НАП.
Декларация за български граждани, които отговарят на условията по чл.40а от ЗЗО, но не са подали заявлението преди напускането на страната (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО)
Заявление за напускане на страната по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване
Как да попълня заявлението и декларацията?
В заявлението попълвате трите имена, ЕГН, адресът, на който искате да получавате кореспонденцията и годината, в която сте напуснали България. Отбелязвате квадратчето „да”, указвайки, че прилагате декларация. Дата и подпис.
В декларацията отново попълвате трите имена, ЕГН, адрес за кореспонденция и данни на валиден документ за самоличност /номер, дата и място на издаване на личната ви карта или паспорта/. Декларирате годината на напускане на страната. Ако сте пребивавали по-малко от 183 дни годишно в България, подминавате таблицата. Мисля, че е излишно да описвате краткотрайните си отпуски в родината, но все пак ако някой има друга информация, моля да ме поправи. Дата и подпис.
Къде и как да изпратя заявлението и декларацията?
Адресирате плика до съответното териториално поделение на НАП по местоживеене /адресът, който ви е посочил вашият близък - „сътрудник”/.
НЕ ИЗПРАЩАЙТЕ документите на ваш близък или роднина, защото той няма да може да ги подаде, ако не е писмено упълномощен от вас, т.е. ако няма нотариално заверено пълномощно.
Изпращате писмото препоръчано и с обратна разписка.
Уточнение за българите в Испания: carta certificada, con aviso de recibo. Аз изпратих писмото само препоръчано, защото служителката трябваше да прави справка дали за България важи „обратната разписка”. С номера от пощенската бележка можете да проследите пътя на писмото си на уеб-страницата на Correos
Писмото влиза в България за около 3 дни, но се придвижва до получателя си за повече от седмица.
Как да разбера има ли промяна ?
Ако писмото ви е с обратна разписка и сте известени, че е прието от получателя си, проверявате отвреме-навреме дали има промяна в здравноосигурителния ви статус.
Ако писмото ви е само препоръчано, седмица-две след изпращането му правите същото – консултирате се за промяна в здравноосигурителния се статус.
И в двата случая, ако няма никаква промяна, отново ще се нуждаете от помощта на вашият доброволен сътрудник в България, който да провери на място какъв е проблемът.
Крайният резултат трябва да изглежда така:
Въпросът, на
който нямам отговор е, защо изключването е от 01.01.2003 след като сме
напуснали страната няколко години преди това. От чисто любопитство, ако някой
знае, моля да ми отговори!
Надявам се да съм
била полезна. И не забравяйте, че всеки по-сложен случай има конкретно решение, което е от
компетентността на служителите в НАП и доброволческата жертвоготовност на
вашите близки в България. Ако имате въпроси или друга полезна информация, моля, коментарите са на ваше разположение!
Няма коментари:
Публикуване на коментар
коментирай